Szlak wiatraczny
Długość: 120 km lub 104 km
Szacowany czas podróży: 7 godzin lub 6 godzin
Kliknij tutaj, aby pobrać ślad GPX trasy – ślad dla wariantu I
Kliknij tutaj, aby pobrać ślad GPX trasy – ślad dla wariantu II
Energia pochodząca z wiatru była jednym z pierwszych źródeł energii wykorzystywanych przez ludzi. Już w starożytnych Indiach około 400 r. p.n.e. opisano pierwszą pompę wodną oraz wiatrak do mielenia ziarna. W Europie, pierwsze młyny wietrzne pojawiały się w XII wieku we Francji, Normandii i Anglii. W Polsce, najstarszym typem wiatraka jest koźlak, który powstawał w XVII i XVIII wieku i był bardzo popularny na obszarach Wielkopolski. W XIX wieku młyny parowe zaczęły wypierać wiatraki, co spowodowało dramatyczny spadek liczby wiatraków. Feliks Klaczyński odegrał kluczową rolę w zachowaniu wiatraków jako dziedzictwa Wielkopolski, konstruując modele wiatraków i prezentując je w muzeach europejskich. Obecnie na obszarze Wielkopolski można spotkać około 75 koźlaków. Z roku na rok jest ich coraz mniej – wiatrak w Racocie spłonął w 2014 roku.
Dostępne są dwa warianty trasy – Rydzyński i Kościański. Oba liczą około 100 km, lecz szlak rydzyński zaczyna się i kończy w tym samym miejscu, jest pętlą.
Tworząc te mapę bazowałem na publikacji Jarosława Jankowskiego: https://regionwielkopolska.pl/wp-content/uploads/2020/02/Sz_Wiatracznym.pdf oraz https://www.powiat-leszczynski.pl/strefa-turysty/szlak-wiatraczny.html