0 0 votes
Article Rating

Kopiec Wilsona

Kopce, jako monumentalne struktury wybudowane na szczycie wzgórz lub pagórków, od wieków fascynują ludzi swoją tajemniczą historią i imponującym wyglądem. W Polsce można odnaleźć wiele takich budowli, z których jednym z ciekawszych przykładów jest Kopiec Wilsona. Jest to nie tylko imponująca struktura, ale także ważny element lokalnej historii.

Pochodzenie i Historia

Kopiec Wilsona, nazwany na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona, jest zlokalizowany w lesie w okolicy Boszkowa. Budowla ta jest wynikiem zaangażowania Jana Kowalewicza, znanego szerzej jako „Bartek z Piekła”.

Wilson był prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1913-1921 i odegrał istotną rolę w kształtowaniu losów Europy Środkowej po I wojnie światowej. Jego działania i polityka międzynarodowa przyczyniły się do przywrócenia niepodległości Polski w 1918 roku oraz wytyczenia nowych granic na kontynencie europejskim. To właśnie jego wkład w politykę międzynarodową oraz przyjaźń do Polski skłoniły lokalnego patriotę – Bartka z Piekła – do wybudowania kopca jako symbolicznego gestu wdzięczności.

Więcej szczegółów budowy Kopca Wilsona znaleźć można na tablicy informacyjnej znajdującej się tuż obok Kopca (jej zdjęcie znajduje się na dole artukułu).

Warto udać się w to miejsce gdy jedziesz Jagodowo-Grzybowym Szlakiem, Szlakiem Bartka z Piekła albo trasą Wśród Przyrody


0 0 votes
Article Rating
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments