0 0 votes
Article Rating

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Łańcuch rowerowy oraz cały napęd w rowerze wymaga konserwacji i odpowiedniego czyszczenia. Smary rowerowe z czasem tracą swoje właściwości, powodują że napęd rowerowy działa głośno i niszczeje. W wielu źródłach można przeczytać, że czyszczenie łańcucha rowerowego najlepiej wykonać poprzez szejkowanie, według niektórych jest to najlepsza metoda czyszczenia. Szejkowanie łańcucha rowerowego polega na zdjęciu go z napędu, włożeniu do butelki i wypłukaniu wszystkich brudów (najczęściej w benzynie ekstrakcyjnej).

Aby zdjąć łańcuch rowerowy z roweru potrzebna jest specjalna spinka lub urządzenie. Nie każdy ja te rzeczy przez co nie może sobie pozwolić na szejkowanie łańcucha rowerowego.

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Ja znalazłem swój sposób. Nie wymaga on zdejmowania łańcucha rowerowego, a pozwala czyścić łańcuch rowerowy z bardzo dużych zabrudzeń. Na zdjęciu niżej widzisz napęd w trakcie czyszczenia. Z lewej strony już wyczyszczony, z prawej masz porównanie jak wyglądał przed czyszczeniem. Moja metoda czyszczenia łańcucha rowerowego dobrze sprawdza się na wyprawach, gdzie szejkowanie łańcucha byłoby bardzo uciążliwe.

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Zdjęcie łańcucha jest dla wielu największym problemem, dlatego nawet gdy łańcuch jest bardzo zabrudzony, rezygnują z najlepszej metody jego czyszczenia – szejkowania.

Mój sposób na czysty napęd i łańcuch rowerowy

Założony łańcuch rowerowy czyszczę czymś w rodzaju benzyny ekstrakcyjnej w spreju. Preparat jest do kupienia np. w OBI za 20 zł.

Wystarczy popsikać łańcuch tym preparatem jednocześnie starając się kierować strumień między ogniwa tak, aby wypłukać brud. Gdy umyję fragment, przecieram go suchą szmatką i czyszczę kolejny. To ważne, aby sprej nie dostał się do innych elementów napędu. W przypadku gdy dostanie się do łożysk, może je uszkodzić. Podczas mycia łańcucha rowerowego należy również uważać na tarcze hamulcowe, do których nie mogą dostać się resztki smaru do łańcucha rowerowego. Regularne czyszczenie łańcucha pozwoli przedłużyć jego żywotność. Według mnie jest to najlepsza metoda czyszczenia łańcucha rowerowego.

Wady takiego czyszczenia łańcucha rowerowego

Metoda ta, oprócz oczywistej zalety, że łańcuch jest bardzo czysty, ma też swoje wady. Największą z nich jest to, że łańcuch po takim czyszczeniu jest czysty, ale na pewno nie reszta roweru. Benzyna, która wydostaje się pod ciśnieniem z pojemnika pryska na ogniwa, ale też na ramę roweru, pozostawiając czarne kropki. Można temu zaradzić zasłaniając narażone elementy zwykłą szmatką. Oprócz ramy, ważne są też elementy hamulców, tutaj w grę wchodzi bezpieczeństwo. Te polecam usunąć szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem. Moim sposobem nie umyjesz też roweru w domu, chyba że pomieszczenie będzie dobrze wentylowane, a podłogę dobrze zabezpieczysz. Ta alternatywna metoda dla szejkowania łańcucha sprawdza się zwłaszcza podczas długich wypraw, gdzie szejkowanie łańcucha byłoby problem. Moim sposobem, uzyskasz prawie taki sam efekt, a będzie Ci bardziej wygodnie myć łańcuch w czasie wycieczki.

Konserwacja łańcucha rowerowego

Po wyczyszczeniu łańcucha rowerowego, należy go nasmarować. Przedtem jednak pamiętaj, aby wytrzeć łańcuch do sucha. Środka smarującego nie wolno nakładać na mokry łańcuch. Smarowanie łańcucha rowerowego najlepiej wykonać tak, aby smarować jedynie wewnętrzne elementy ogniw. Najlepiej smarować każde ogniwo łańcucha rowerowego z osobna. Z zewnątrz łańcuch rowerowy powinien być suchy – nie wszystkie części łańcucha nelży smarować. Tym sposobem, złapie on mniej zabrudzeń. Po wykonaniu smarowania łańcucha rowerowego pamiętaj, aby nadmiar smaru wytrzeć szmatką. Może być to długi proces, ale dzięki temu łańcuch rowerowy w przyszłości nie będzie się tak mocno brudzić. Jeśli zadajesz sobie pytanie czym smarować łańcuch rowerowy to polecam smar Brunox Top-Kett (zielono czarne opakowanie). Na moim łańcuchu rowerowym sprawdza się bardzo dobrze. Wiem, że istnieją różne smary rowerowe, ale moim zdaniem jest on najbardziej uniwersalnym. Jeśli chcesz natomiast wiedzieć, jakie smary rowerowe są najbardziej profesjonalne zainteresuj się co to jest ceramiczne smarowanie łańcucha rowerowego oraz sam smar ceramiczny.

Po nasmarowaniu łańcucha sprawdź Trasy rowerowe Leszno i okolice – Mapa

0 0 votes
Article Rating
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments